Skip to main content
Home » Sammen mot kreft » Livsmestringskurs i idylliske omgivelser
Sponset

I Mesnali i Ringsaker finner vi det idylliske Montebellosenteret, en nasjonal helseinstitusjon for kreftpasienter og deres pårørende, som gir hjelp til livsmestring gjennom målrettede kurs. I år er det 35 år siden senteret ble stiftet, i et samarbeid mellom Radiumhospitalet og Staten.

Montebellosenteret er en privat stiftelse, der Staten dekker både opphold og reise for dem som deltar på kursene.

– Hit kommer det hver uke kreftrammede og pårørende fra hele landet, for å lære mer om det å leve med endringene som oppstår i kjølvannet av en kreftbehandling, forklarer faglig leder Silje Højlund.

– Selve sykdommen og behandlingen er somatisk. For mange oppstår det imidlertid et tomrom etter behandlingen, med utfordringer forbundet med angst, bekymringer, rolleendringer, økonomi og livssorg, så vel som ensomheten ved det å være syk eller pårørende. Dette kaller vi her på senteret «skyggekreften».

Silje Højlund

Faglig leder ved Montebellosenteret

Skaper felleskap

Ifølge Højlund er målet med et opphold på senteret å få hjelp til livsmestring. Gjennom økt kunnskap skal du bli tryggere på deg selv, normalisere hverdagen og være mer «online» med deg selv. Du møter i tillegg andre som forstår hva du snakker om uten å måtte forklare deg.

Livsmestringskursene er bygd opp som en prosess gjennom hele oppholdet, og de fleste av dem er diagnosespesifikke. Det vil si at du møter andre med samme diagnose som deg selv.

– Kursene skaper gode fellesskap, og resulterer ofte i et større nettverk i etterkant. Vi benytter ulike formidlingsformer og -metoder, og bruker både fysisk aktivitet, foredrag og praktiske økter. Det viktigste er kanskje erfaringsutvekslings-gruppene, der kursdeltagere møter andre som forstår hva de står i.

Temaene som tas opp i kursene er blant annet fysisk aktivitet og ernæring tilpasset diagnosen.

– Vi snakker om psykososiale utfordringer, og diskuterer hva tankene gjør med oss. Vi tar også opp temaer om seksuell helse, det å være pårørende – og andre temaer som passer den aktuelle kursgruppen, fortsetter Højlund.

– Vi er ni fagpersoner som arrangerer cirka 60 kurs i året. Vi har klinisk ernæringsfysiolog, idrettspedagoger, kreftsykepleier og psykiatriske sykepleiere, og i tillegg henter vi inn ekstern kompetanse, for eksempel fra Radiumhospitalet. Det kan handle om spisskompetanse på kreftdiagnosen til pasientene.

Montebellosenteret er en nasjonal helseinstitusjon for kreftpasienter og deres pårørende, som tilbyr kursopphold med fokus på livsmestring.
Se alle kursene og søk om kursopphold på montebellosenteret.no

Hvile og egenrefleksjon

Hvile og egenrefleksjon er noe Montebellosenteret legger stor vekt på.

– Vi syns det er viktig at kursdeltagerne er «online» med seg selv den uka de er her, og at de kan reflektere over og finne ut av hva som er viktig for dem på veien videre. Det store huset, på 7000 kvadratmeter, har fine fellesrom, et stort auditorium, basseng, treningsrom, gymsal og 45 overnattingsrom med bad. I tillegg har vi flotte uteområder, med brygge, kanoer, turstier, og truge- og skiløyper. Vi bruker naturen både i kursprogrammet og på fritiden.

Det er mange som ønsker seg et opphold på Montebellosenteret. Neste års kurskalender inneholder en del endringer, slik at flere kan få plass.

– Vi vil gjerne ønske så mange som mulig velkommen. Informasjon om hvordan du søker, finner du på nettsiden vår. Alle som har eller har hatt en kreftdiagnose kan søke, alene eller sammen med en nær pårørende, sier Montebello-sjefen.

– De som har deltatt på kursene våre, har gitt tilbakemelding om at de har hatt godt utbytte av oppholdet, og er glade for at vi finnes. Det setter vi stor pris på å høre, avslutter Montebello-sjefen.

Lær å leve med endringer som følge av kreft

Montebellosenteret er en nasjonal helseinstitusjon for kreftpasienter og deres pårørende, som tilbyr kursopphold med fokus på livsmestring.

Next article